Přeskočit na obsah
prodejna-pujcovna-celadna

Běžky s moherovým pásem - SKIN

Víte, jak správně mazat běžky? Každý běžkař by měl mít svou sadu vosků a korků, kterými bude běžky v průběhu jízdy ošetřovat podle aktuálních sněhových podmínek. To ale neplatí pro SKINY, nebo-li běžky s Moherovým pásem. O co se jedná?

prodejna-pujcovna-celadna

VÝHODY:

  • Jistý odraz téměř za všech podmínek
  • Neřeší se mazání
  • Jednoduchá údržba po výletě
  • Dobré stoupací schopnosti
  • Jednoduchá výměna opotřebovaného pásu

 

NEVÝHODY:

  • Špatně se na nich bruslí
  • Vyšší pořizovací cena oproti klasickým běžkám
  • Nutnost mít alespoň 2 prostředky (impregnační a čistící sprej). Tedy nejsou zcela bezúdržbové 🙂

V posledních letech se na trhu objevil nový typ běžeckých lyží. Jedná se o tzv. skin běžky, nebo-li “skiny”. Díky mohérovým pásům nalepených ve stoupací komoře lyží nedochází ke zpětnému prokluzu běžek. Odpadává tedy nutnost mazání stoupacími vosky. 

Mohér je přírodní textilní vlákno vyrobené ze srsti angorské kozy. Často bývá kombinováno s nylonovými vlákny, které zajišťují mechanickou odolnost pásů. Vlákna jsou na pásu orientována tak, že ve směru jízdy poskytují výborný skluz. V protisměrném pohybu jdeme takzvaně proti srsti a můžeme se pěkně odrazit od podkladu.

Běžky s mohérovými pásy zde byly již na konci 70. let. Výrobci však nebyli schopni zajistit přesnou flexi (tvrdost) lyže, která je pro správnou funkčnost zásadní. Při výběru běžek s mohérovými pásy je nutné dát si pozor na správnou velikost lyží, která vychází z hmotnosti a zdatnosti lyžaře. Příliš měkké lyže budou sice dobře stoupat, ale z kopce to moc nepojede. Naopak příliš tvrdé lyže budou mít výborný skluz, ale při stoupání mohou podkluzovat. Při správné velikosti (tvrdosti) běžek se mohérový pás přimáčkne k podkladu pouze při odrazu
a v jiných situacích vás zbytečně nebrzdí.

Mazat se přesto musí… Ale pro dobrý skluz. Přední a zadní část skluznice je dobré napustit sjezdovým voskem pro lepší skluz a vyhnutí se lepení sněhu na skluznici. Jelikož se může stát, že pásy namrznou nebo se na ně přilepí sníh, je nutné pásy ošetřit speciálním impregnačním sprejem, tzv. SKIN CARE. Pro čištění pásů se používá SKIN CLEANER.